Zaloguj

Zaloguj

14344878 329161010766886 2576829763693578490 n

Witamy nowego Head Coacha!

Windy City Bulls. To o nich będzie dziś mowa. Drużyna z NBA Development League, która ma być zapleczem Chicago Bulls powoli się buduje. Za sobą mamy Expansion Draft z którego zapewne nikt lub prawie nikt nie zagra w drużynie z Hoffman Estates. Drużyna nie tak bardzo dawno bo w czwartek 15 września zyskała też nowego Głównego Trenera. Nate Loenser został mianowany pierwszym Head Coachem w historii organizacji. W poniższym tekście spróbuję przybliżyć jego sylwetkę.

Nate Loenser ma 37 lat i pochodzi z Cedar Falls w Iowa. Urodził się bez lewej ręki poniżej łokcia. Nie przeszkodziło mu to jednak w uprawianiu sportu. I to nie jednego sportu. Na poziomie szkoły średniej uprawiał poza koszykówką jeszcze baseball, golf oraz futbol. Grę w Baseball kontynuował też przez rok podczas studiów na Iowa State University. Nate podkreśla wdzięczność za to, że ma dwie nogi i całą jedną rękę.

"Instead of moping or pointing a finger and making excuses. I've never been that kind of person. I've always had the strength in my mind to not play like a one-armed player, not be a one-armed basketball player. Just to be Nate." – mówił w jednym z wywiadów.

Rozpoczynał jako Head Coach i nauczyciel WFu na poziomie szkół średnich w Northern University H.S po zdobyciu bachelor’s degree w dziedzinie Ćwiczeń i Nauk Sportowych na Uniwersytecie Iowa State.  Prawdziwą karierę trenerską rozpoczynał u boku Larry’ego Eustachy’ego na Uniwersytecie Southern Mississippi w sezonie 2003/04 jako Coordinator of Basketball Operations. Pracował też podczas campów Eustachego.  Natępnie w sezonach 2010 - 2013 był HC w szkole Spirit Lake H.S.

Od sezonu 2013-2014 Loenser rozpoczął współpracę z Fredem Hoibergiem w drużynie Iowa State Cyclones. Początkowo pełnił on rolę graduate assistanta,  a od 2014 był on Director of Player Development. Warto wspomnieć, że lata w których Hoiberg i Loenser przowali w drużynie Cyclones były jednymi z najlepszych w historii tej uczelni. Z obecnym coachem Chicago Bulls pracuje nieprzerwanie do dziś. Przed poprzednim sezonem został zatrudniony w Bulls jako video coordinator. Bywał on często na treningach drużyny i pomagał przy skautowaniu przeciwników oraz rozwoju playbooku drużyny Freda Hoiberga. 

"Nate's work ethic and knowledge of our player development program make him a great fit to be the head coach of the Windy City Bulls. He has been involved in every aspect of basketball operations at both the collegiate and professional levels. The timing is perfect to apply his experience and skills in this new role." – podkreślał Gar Forman GM Chicago Bulls.

Wygląda więc na to, że Chicago Bulls w tworzeniu swojej Dryżyny rozwojowej postawili na (i tu wielkie zaskoczenie po prostu) rozwijanie młodych graczy i przystosowywanie ich do systemu Freda Hoiberga. Nate Loenser ma być przedłużeniem myśli trenerskiej Head Coacha Chicago Bulls i jest to świetne rozwiązanie. W NBDL wyniki to przecież rzecz drugo a nawet trzecioplanowa. Tu głównie chodzi o wyszukiwanie i rozwijanie talentów niegotowych jeszcze na NBA ( lub nie mających szans na regularną grę tam).  Projekt „Byki Freda” rozpędza się i zostaje nam tylko czekać co przyniesie.

Szymon Krajnik

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież